Zagrebački solisti i Monika Leskovar otvorili 27. izdanje Međunarodnog glazbenog festivala DMK
Zagrebački solisti, rado viđeni u Slatini, svojom virtuoznošću zaslužili su da ih ponovno vidimo i čujemo s toga ne čudi da je upravo njima pripala čast otvoriti 27. izdanje Međunarodnog glazbenog festivala Dani Milka Kelemena koje je po treći puta organizirala Glazbena škola Milka Kelemena pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, Ministarstva kulture RH, Virovitičko-podravske županije, Grada Slatine i drugih.
Festival Dani Milka Kelemena od utemeljenja 1995. godine okuplja svake godine u Slatini ugledne hrvatske i svjetski poznate umjetnike, ponajviše zahvaljujući međunarodnoj reputaciji velikana hrvatske glazbe Milka Kelemena, kojemu je festival i posvećen, a iz godine u godinu privlači i sve veći broj zainteresiranih posjetitelja koje je na početku svečanosti pozdravila prof. Sara Mojzeš.
Tako je pozdrave uputila uvaženim gostima među kojima su se našli izaslanica predsjednika sabora RH, predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković, izaslanik ministrice kulture RH, pročelnik Konzervatorskog odjela u Požegi Žarko Španiček, predsjednik Županijske skupštine Virovitičko-podravske županije Dinko Begović, pročelnica za obrazovanje i demografiju Virovitičko-podravske županije Martina Bunić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Slatine Damir Jakšić, gradonačelnik Grada Slatine Denis Ostrošić, zatim muzikologinja, glazbena kritičarka i predsjednica žirija ovogodišnjih baroknih večeri u Varaždinu Zdenka Weber, prof. na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku Mirna Sabljar, te predsjednik Festivalskog odbora DMK i ravnatelj Glazbene škole Milka Kelemena Antonio Brzica.
Dobrodošlicu svim posjetiteljima festivala zaželio je slatinski gradonačelnik Denis Ostrošić koji je tom prigodom istaknuo kako je svaka zajednica bogata ukoliko ima stanovnike aktivne u kulturnom, političkom i društvenom životu, a proaktivno građanstvo ključno je za stvaranje kreativnih, otpornih i sigurnih gradova.
– Naš grad, naša Slatina već gotovo 3 desetljeća raste i razvija se upravo kroz kreativnu i važnu interakciju svih dionika društva organizirajući Međunarodni festival Dani Milka Kelemena uključujući pri tome sve bitne čimbenike koji, svaki na svoj način, pridonose zajedničkom cilju. Upravo zahvaljujući festivalu Slatina je postala mali ali veliki centar svijeta, glazbena metropola koja je i ove godine pripremila vrlo reprezentativan program zahvaljujući članovima Programskoga vijeća i doprinosu svih članova Festivalskoga odbora. Stoga pođimo zajedno u novu potragu za nedostižnim i nedokučivim stopama Milka Kelemena, – rekao je gradonačelnik posluživši se na kraju i riječima samog maestra:
„Svaki je čovjek jako povezan sa svojim rodnim mjestom i opće je poznata stvar da se prvi mjeseci i godine koje proživljavate kao dijete urezuju sasvim duboko u vašu svijest. To onda ostaje za cijeli život.
Danas je Slatina za mene neka vrsta katalizatora. Svi naši umjetnici koji su došli iz provincije, a tako i ja, imaju, zapravo, negativan odnos prema toj provinciji, kompleks manje vrijednosti.
Čovjek iz provincije izlazi, i kada malo-pomalo pobjeđuje tu provinciju, dolazi u velike centre, velike gradove, najednom ta provincija dobije nešto sasvim posebno, nešto neobično, što prije nije imala.
Danas mi je svejedno imam li izvedbu u Slatini, Londonu ili New Yorku. Svako od tih mjesta za mene mnogo znači i ne vidim razliku između male i velike zemlje, gradića ili metropole…“
Kinodvoranu Pučkog otvorenog učilišta Slatina potom je ispunila glazba koja je svojom gracioznošću prema vidljivo razdraganim licima posjetitelja dirnula svako srce i dušu.
Zagrebački solisti za ovu su prigodu pripremili bogat program koji su otvorili djelom Milka Kelemena Koncertantne improvizacije koji je to djelo i napisao upravo za njih te su ga do sada izveli oko 4000 puta diljem svijeta.
– Zadovoljstvo nam je doći u Slatinu, rodni grad našeg sjajnog i velikog skladatelja Milka Kelemena te ovu skladbu svirati ponovno baš ovdje u Slatini, – rekao je Krunoslav Marić u ime Zagrebačkih solista, te dodao:
– Koncertantne improvizacije su nama već klasični repertoar jer ga puno puta izvodimo, ali izvodili smo i druge Kelemenove kompozicije. Suvremenu glazbu treba posebno i drugačije čitati jer ona ima i neka druga izražajna sredstva koja mi ne koristimo u drugom repertoaru i kod toga je zapravo njena ljepota jer je drugačiji način slušanja i razmišljanja, te samog izvođenja.
Potom je uslijedila praizvedba djela mlade hrvatske autorice Ljerke Končar Gamulin: Hommage a Dmitrij Šostakovič za violončelo i gudače gdje se kao solistica predstavila violončelistica Monika Leskovar kojoj je to bilo prvo gostovanje na Danima Milka Kelemena.
– Imam jako veliko poštovanje prema maestru Kelemenu kojega sam imala sreću i čast upoznati, te slušati a kasnije i svirati njegove kompozicije. Nevjerojatno je da se ovaj festival već 27 godina održava i na tome vam čestitam, te se nadam da ću imati prilike ponovno doći ovdje, – rekla je Monika Leskovar te dodala:
– Svirati Kelemenovu glazbu je jako zahtjevno, partiture su mu vrlo kompleksne, ali na jednoj vrlo visokoj razini kvalitete. No kada se uđe u partituru i shvati njegov poseban jezik kao umjetnik se osjećaš ispunjenim.
Koncert je nastavljen djelom Silvija Foretića Solisti za gudače koje je napisano za Zagrebačke soliste o njihovoj 60. obljetnici, a kojima je ovo sada već 68. sezona.
Za sam kraj ostavili su jedan koncert Luigia Boccherinia koji nosi popularni naslov “La casa del diavolo”, a odsvirali su ga kao kontrast od zahtjevne suvremene glazbe što je oduševilo publiku koja je dugotrajnim pljeskom pozvala Zagrebačke soliste na bis, te su na kraju odsvirali i Mozartov Allegro di molto.
Inače otvaranje festivala DMK kao i koncert Zagrebačkih solista i Monike Leskovar osim posjetitelja u kinodvorani mogli su pratiti i svi zainteresirani putem live prijenosa na stream kanalu Radio Slatine pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Grada Slatine.
(mf/Foto: Mihaela Feldi)