NAJAVE DOGAĐANJA

XXX. DMK – Otvorenje izložbe: „Plakati festivala kroz 30 godina“ – 11.10. od 19 sati u Zavičajnom muzeju Slatina

Ove godine Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena obilježava 30 godina svog nadasve uspješnog postojanja, kao mjesto susreta, novih glazbenih i vizualnih iskustava ali jednako tako i mjesto na kojem se njeguje i čuva avangardna glazba i Milko Kelemen. 

Sada već davne 1995. godine održan je prvi glazbeni festival u kojem su slušatelji mogli čuti izbor iz Kelemenovih dijela. U sklopu navedenog festivala Kelemen je na tiskovnoj konferenciji izjavio značajnu rečenicu čiji odjek se osjeti i danas, a koje je prenijela novinarka Slavica Bakić: „Najvažnije je pokrenuti lavinu – dalje ona ide sama“.
Lavina na koju se Kelemen referirao bila je festival kao manifestacija koja je lišena provincijalizacije i postojanja malih ili velikih mjesta.
S današnjeg stajališta, 30 godina nakon ove gotovo proročanske izjave, festival i dalje predstavlja metaforičku lavinu koja iza sebe ostavlja nove ideje, ruši granice umjetnosti, stava nove generacije glazbenike i na iskustvenoj razini ostavlja duboke dojmove kod posjetitelja.

Dragi posjetitelji,

pridružite nam se i ove godine na 

Međunarodnom glazbenom festivalu Dani Milka Kelemena 

otvaranjem izložbe 

Plakati festivala kroz 30 godina

u petak, 11. listopada 2024. godine

19:00 sati

Ujedno pozivamo Vas da posjetite i ostale festivalske sadržaje koji se nalaze na plakatu u privitku.

Veselimo se vašem dolasku! 

(mf, ZMS)

O izložbi:

Od prvih dana Međunarodnog glazbenog festivala Dani Milka Kelemena, Zavičajni muzej Slatina aktivni je sudionik koji svojom izložbenom djelatnosti publici približava domete u likovnoj umjetnosti.

Ujedno izložbama iz fundusa naglašava rad, djelovanje i glazbeni doprinos našeg zavičajnika Milka Kelemena. Ovogodišnja izložbena aktivnost usmjerena je obilježavanju 30-ogodišnjice rada Festivala kroz promidžbene plakate.

Po definiciji plakat je oblik vizualne komunikacije, slikovno-tekstualna obavijest otisnuta najčešće na papiru i izložena na javnim mjestima. Zbog svoje glavne uloge, tekst i izgled prilagođeni su prenošenju osnovnih informacija kao što su naziv događaja, mjesto i vrijeme. Kao takav plakat predstavlja predmet s vrlo ograničenim vijekom trajanja, no ipak njegova estetska i dokumentarna vrijednost nadilazi njegovo vrijeme. Kada govorimo o estetskim vrijednostima plakata tada svakako moramo uzeti u obzir vrijeme njegovog nastanka. Ponajbolji primjer promjene dizajna vidljiv je u plakatima Međunarodnog glazbenog festivala Dani Milka Kelemena kroz koje pratimo razvoj formi ali i tiskarskih i grafičkih mogućnosti pojedinih desetljeća. Svakako na ovom mjestu moramo se osvrnuti i na autore/dizajnere među kojima nailazimo i poznata imena iz Slatine: Balić, Milošević, Felbar… Upravo kroz njihov doprinos vidljivo je koliko je festival srastao sa Slatinom i Slatinčanima.

Iz dokumentarnog aspekta plakati nam daju uvid u termine pojedinih festivala, a posebice u organizatore i sudionice kojih je iz godine u godinu sve više.

Plakati Međunarodnog festivala Dani Milka Kelemena vizualni su ostavština festivala, njegov važan element i svjedočanstvo promjena.

Srđan Đuričić, mag. archeol

 

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button