XXX. DMK – Koncert – CANTUS ANSAMBL, 17. listopada od 19.30 h, Glazbena škola – koncertna dvorana
- ČETVRTAK, 17. LISTOPADA 2024.
- 19:30 sati
- Glazbena škola – koncertna dvorana
PROGRAM
- Milko Kelemen – Nonet
- Danijel Legin – Aeolian symmetries za puhački trio
- Milko Kelemen – Good – bye my fancy!
za violinu i klavir – Ivan Novinc, violina / Petra Akrap, klavir - Tomislav Krobot – crteži za puhački kvintet (praizvedba)
- David Batinić – Hyperion za komorni anambl
CANTUS ANSAMBL
- IVAN NOVINC – prva violina i koncertni majstor
- KATARINA KUTNAR – druga violina
- TVRTKO PAVLIN – viola
- JASEN CHELFI – violončelo
- NIKŠA BOBETKO – kontrabas
- ANA BATINICA – flaute
- IVA LEDENKO – oboa i engleski rog
- DANIJEL MARTINOVIĆ – klarineti
- ŽARKO PERIŠIĆ – fagot i kontrafagot bank harkay rog
- PETRA AKRAP – klavir
- BERISLAV ŠIPUŠ – dirigent
CANTUS ANSAMBL
Gotovo dvadeset godina suvremena glazba u Hrvatskoj, ona hrvatskih skladatelja, ali i predstavnika međunarodne scene, uvelike živi kroz aktivnosti Cantus Ansambla koji je osnovan s ciljem istraživanja, otkrivanja i predstavljanja novih i dotad neistraženih sfera Nove glazbe. Ubrzo nakon što je vodstvo Muzičkog biennala Zagreb, predvođeno Berislavom Šipušem, 2001. godine osnovalo Cantus Ansambl, taj je ansambl pronašao svoje mjesto i postao važan, ako ne i neizostavan sudionik hrvatske scene suvremene glazbe.
Oni su protagonisti nacionalnih festivala i različitih događanja u kulturi, a od 2006. godine domaćini su vlastitog koncertnog ciklusa.
Godine 2008. bili su službeni ansambl ISCM-ovih Svjetskih dana nove glazbe u Vilniusu, nakon čega se povećao broj njihovih inozemnih gostovanja.
O važnome položaju Cantus Ansambla unutar hrvatskog, ali i međunarodnog konteksta, svjedoči oko 130 praizvedbi, više od 500 opusa koje su izveli te 40ak natupa u inozemstvu (u većini europskih zemalja te u Meksiku, Kanadi i Kini), kao i brojna glasovita solistička i dirigentska imena njihovih suradnika. Njeguju suradnju s nizom istaknutih ansambala za suvremenu glazbu, a sudjelovali su i u međunarodnim projektima uz potporu Kulturnog vijeća EU: Re: New Music te New Music: New Audiences.
Jedna od najvažnijih značajki djelovanja ovog ansambla su i gostujuće izvedbe na vodećim festivalima suvremene glazbe, pa su za svoje trostruko diskografsko izdanje iz 2016. godine odabrali upravo snimke “uživo” izvedbi zabilježenih u Hrvatskoj i na međunarodnim podijima, usmjeravajući tako pozornost na važnost trenutka u procesu stvaranja suvremenog glazbenog
(mf; Izvor: Festivalski odbor DMK)