DOGAĐANJAFOTO GALERIJENASLOVNICAUDRUGE

Veliki broj branitelja okupio se na predavanju prof. Siniše Brlasa

Udruga HVIDR-a Slatina u suradnji sa specijalistom kliničke psihologije i voditeljem Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo “Sveti Rok” Virovitičko-podravske županije Sinišom Brlasom, pokrenula je projekt skrbi o mentalnom zdravlju branitelja pod nazivom “Psihosocijalna prilagodba i prevencija rizičnih ponašanja hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata u Slatini”.

Riječ je o projektu koji financijski podupire Ministarstvo hrvatskih branitelja, a koji će nizom različitih aktivnosti pomagati braniteljima i članovima njihovih obitelji u osobnom osnaživanju i prilagodbi na posljedice ratne traume.

„Ratna trauma i mentalno zdravlje branitelja“, naziv je predavanja koje je jučer,u okviru spomenutog projekta, pred punom dvoranom publike, u Epicentru Sequoia održao prof. psih. i spec.klin.psih. Siniša Brlas.

Bila je ovo još jedna u nizu edukacija koju je za braniteljsku populaciju, ali i za građanstvo  organizirala Udruga HVIDR-a Slatina.

Kako i sam naziv predavanja kaže, naglasak predavanja je bio na PTSP-u koji je mnogim braniteljima dijagnosticiran nakon sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Kakvi su simptomi PTSP-a i kako utječe na život čovjeka te članove njegove obitelji, kako reagirati na njega, odnosno kako ga liječiti i kako živjeti s ovakvom dijagnozom, ispričao je jučer prof. Siniša Brlas.

Veliki problem je što su poneki branitelji PTSP počeli sami „liječiti“ alkoholom koji je nakon niza godina prouzrokovao dodatne probleme sa zdravljem općenito, a prvenstveno mentalnim.

– PTSP se može razviti i niz godina nakon pretrpljene traume, kao što je bilo s američkim vojnicima nakon sudjelovanja u Vijetnamskom ratu. Trauma je veliki stres za organizam, a vojnici se u ratu suočavaju sa svim mogućim vrstama stresa, što u čovjeku izaziva tjeskobu, nervozu, nemir, depresiju i noćne more.

Problem ne treba ignorirati jer što se duže čeka, teže ga je sanirati i stvara veću štetu mentalnom zdravlju, – među ostalim je istaknuo Brlas.

Predavanje je za cilj imalo, među ostalim, naglasiti da se stigma na problemima s mentalnim zdravljem treba skinuti i isto tako potaknuti na liječenje one koji se još uvijek ne liječe.

Sinoć je predstavljena i brošura istoga naziva kao i predavanje, koja je zapravo vodič za samopomoć i bolju skrb o mentalnom zdravlju branitelja i članova njihovih obitelji. Autor ove brošure je jučerašnji predavač profesor Brlas, koji je u njenoj izradi imao veliku pomoć u Nenadu Križiću, predsjedniku slatinske HVIDR-e.

Brošura je ciljano džepnog formata, da ju se uvijek može imati uz sebe. Nastoji afirmirati pozitivno mentalno zdravlje i osnažiti branitelje za učinkovito nošenje s izazovima koje donosi njihov svakodnevni život nakon završetka rata.

Na kraju predavanja, kao organizator događaja, skupu se obratio Nenad Križić, predsjednik slatinske HVIDR-e, zahvalivši prvenstveno prof. Brlasu na odličnom predavanju, a potom svima koji su dali svoj doprinos da ovaj projekt zaživi te na kraju svima koji su došli na odazivu.

Prema njegovim riječima, u provedbi projekta bit će održane tri javne tribine, od kojih je sinoćnja prva u nizu, i nekoliko radionica u Slatini, Sopju i Novoj Bukovici, na kojima će biti provedene i određene ankete kojima će se analizirati stanje ugroženosti zdravlja hrvatskih branitelja te će biti tiskan i vodič u kojem se namjeravaju statistički obraditi i analizirati provedene aktivnosti, a potom sve to predstaviti javnosti.

Riječ su imali i Mato Bubaš, predsjednik županijske HVIDR-e, Ilija Nikolić, zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Slatine te Marina Kraljić, voditeljica Područnog ureda Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici.

Projekt i aktivnosti koje će se provoditi na području Virovitičko-podravske županije do kraja 2024. godine u potpunom su suglasju sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja do 2030. godine u Republici Hrvatskoj, a osobito s četvrtim područjem (od njih ukupno pet), koje upućuje na važnost skrbi o mentalnom zdravlju ranjivih populacijskih skupina, među kojima su svakako i hrvatski ratni vojni invalidi i branitelji općenito.

(Tekst i Foto: Tea Kiš Slačanac)

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button