DOGAĐANJANASLOVNICA

Usuglašeni tekst nominacije za UNESCO pred potpisom

PRVI PENTALATERALNI REZERVAT BIOSFERE NA SVIJETU


U sljedećih nekoliko dana ministri mjerodavni za problematiku zaštite prirode i okoliša Austrije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Srbije potpisat će zajedničku deklaraciju, odnosno nominacijski obrazac za proglašenje pentalateralnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.

Tim povodom u Informativno-edukativnom centru Dravska priča održan je posljednji sastanak članova koordinacijskih odbora svih pet zemalja planiranog pentalateralnog rezervata Mura-Drava-Dunav, zajedno s austrijskom tvrtkom E.C.O., na kome su dogovorene posljednje izmjene i korekcije, odnosno konačni tekst nominacijskog obrasca. Sastanak su organizirali Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

– Na tom tehničkom sastanku razmotreno je 25 strana deklaracije, svaka riječ bila je važna kako ne bi izazvala neka politički osjetljiva pitanja, ali iznad političkih pitanja, najvažnija stvar je zaštita okoliša i prirodnog nasljeđa – rekla nam je Eszter Buchert iz mađarskog Nacionalnog parka Dunav-Drava zadužena za međunarodne odnose.

Prema riječima ravnateljice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije Tatjane Arnold Sabo, nominacijskom obrascu priložena je opsežna dokumentacija kao dokaz zašto bi područje Mura-Drava-Dunav trebalo biti prvi pentalateralni rezervat biosfere na svijetu, uz obrazloženje kako je pet država do sada surađivalo kroz razne europske projekte koji su se provodili i koji se i dalje provode, te što planiraju u budućnosti da bi se unaprijedio status tog područja i da bi se ono očuvalo.

– Do 30. rujna taj obrazac mora biti predan UNESCO-u, da bi uslijedila evaluacija, i ako sve bude u redu, tijekom proljeća ili najkasnije u ljeto sljedeće godine očekujemo proglašenje prvog pentalateralnog rezervata biosfere na svijetu – rekla je Arnold Sabo. Značenje proglašenja pentalateralnog rezervata biosfere ravnateljica Arnold Sabo vidi prije svega u brendu rezervata biosfere, jer u svijetu postoji čitav niz posjetitelja koji ciljano obilaze samo UNESCO-ova zaštićena područja.

– Mi imamo UNESCO-ovo zaštićeno područje – prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav s Mađarskom, ali ovo bi bio jedan veliki rezervat koji bi obuhvaćao sva četiri rezervata biosfere proglašena u proteklih nekoliko godina. Osim rezervata Mura-Drava-Dunav proglašenog u Hrvatskoj i Mađarskoj 2012. godine, to su Bačko Podunavlje, rezervat koji je proglasila Srbija 2017. godine, rezervat biosfere Mura u Sloveniji proglašen 2018. godine i Štajerska Mura u Austriji proglašen ove godine. Osim toga kolege u Mađarskoj planiraju još proširiti svoj dio postojećeg rezervata – dodala je.

Nominacijski obrazac izrađuje vanjski ugovoreni suradnik, tvrtka E.C.O. iz Austrije, a na kraju sastanka sudionici su obilježili desetu godišnjicu potpisivanja mađarsko-hrvatske ministarske deklaracije kojom je ideja pentalateralnog rezervata biosfere i započela.

Eszter Buchert ističe da je suradnja između Mađarske i Hrvatske, udruga i ustanova, velika snaga.

– Od osnivanja Nacionalnog parka Dunav-Drava 1996. stupili smo u vezu s hrvatskim partnerima i otkako su otvoreni europski fondovi za obje strane, zajednički radimo projekte i oni jačaju naše partnerstvo i donose značajne pogodnosti ovome kraju. Radili smo zajedno na programu Interreg i na Danube Transnational programmes, s pomoću kojih smo osnovali brojne edukativne centre, kulturne i okolišne programe – kaže Buchert.
(Petar Žarković/Glas Slavonije)


Do 30. rujna nominacijski obrazac za proglašenje pentalateralnog rezervata mora biti predan UNESCO-u


Možda će vas zanimati i ...

Back to top button