Program Gradske knjižnice i čitaonice Slatina „Dobrodošlica kulturi“ radionicom za djecu otvorila umjetnica Jasmina Kosanović

Gradska knjižnica i čitaonica Slatina danas (srijeda) je bila domaćin još jednog zanimljivog događanja.
Naime, u slatinskoj je Knjižnici gostovala umjetnica Jasmina Kosanović koja je tom prigodom okupljenima predstavila dio svog umjetničkog svijeta.
Jasmina Kosanović rođena je u Zagrebu gdje je završila dizajn odjeće na Tekstilno tehnološkom fakultetu, a svoju maštu i kreativnost izražavala je još od vrtića kroz različite rukotvorine.
Bavi se kostimografijom, scenografijom, ilustrira, a najčešće stvara lutke s kojima se često i druži u svom dućanu u Petrinjskoj ulici u Zagrebu. Prekrasne vile, mačke, slonovi, lisice, jednorozi i zmajevi iz izloga dućana pozivaju prolaznike da zakorače u njihov čaroban svijet.
A upravo čaroban svijet koji stvara kao ilustratorica predstavila je u Slatini kroz svoje, ali i slikovnice koje je ilustrirala za druge autore, njih ukupno deset, a kako to izgleda iz prve ruke dočarala je polaznicima radionice tijekom zanimljive radionice za djecu.
Otkrila im je kako knjige ožive uz pomoć sjajnih ilustracija te u sklopu ove radionice prikazala čudnovati, tajanstveni i bajkoviti svijet cirkusa.
No krenimo redom, nakon srdačne dobrodošlice dragoj gošći Jasmini Kosanović, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Slatina Sanja Pajnić pozdravila je sudionike radionice, učenike 4.a razreda Osnovne škole Josipa Kozarca Slatina i njihovu učiteljicu Željku Kurtović.
Tom je prigodom istaknula kako je ova radionica dio programa Gradske knjižnice i čitaonice Slatina „Dobrodošlica kulturi“ koji u iznosu od 3.000 eura sufinancira Ministarstvo kulture i medija.
U sklopu ovoga programa slatinska će Knjižnica tijekom ove godine ugostiti 9 hrvatskih autora i prevoditelja, i to po tri iz područja publicistike, domaće proze i dječje književnosti.
– Cilj je ovog programa privlačenje kulturnih sadržaja u vlastitu lokalnu sredinu, neovisno o ponudama većih kulturnih centara, odnosno buđenje kulturnog života male sredine pri čemu se stavlja naglasak na ponudu kulturnih aktivnosti namijenjenih korisnicima različite dobi i interesa, istaknula je ravnateljica Pajnić naglasivši kako „Dobrodošlicu kulturi“ otvara umjetnica Jasmina Kosanović, a već će sutra, 3. travnja u okviru ovoga programa Knjižnica ugostiti Mariju Ott Franolić i Andu Bukvić Pažin koje će zainteresiranoj publici, prvenstveno iz redova knjižničara, odgajatelja, učitelja i roditelja predstaviti knjigu „Velika važnost malih priča: kako i zašto čitati djeci“.
„Dobrodošlica kulturi“ u sljedećim će mjesecima omogućiti gostovanja Sanje Pilić, Korane Svilar, Marka Gregura, Miše Grundlera, Jasena Boke, Luke Ostojića i Nives Madunić-Barišić.
– Drago mi je što krećemo upravo s ovom radionicom i našom gošćom ilustratoricom jer danas, 2. travnja obilježava se Međunarodni dan dječje knjige, a osim toga da današnji dan rodio se i jedan veliki pisac za djecu Hans Christian Andersen čije knjige također odišu prekrasnim bajkovitim ilustracijama, a nama je čast što je ovdje s nama prava pravcata ilustratorica, – zaključila je Pajnić.
Potom je umjetnica Jasmina Kosanović djeci približila svijet ilustracije te govorila o svoje dvije autorske slikovnice, Noć na zemlji“ i „Odraz u kiši“, te ostalim slikovnicama na kojima je radila ilustracije. Odgovorila je i na niz pitanja radoznalih učenika. Tako smo doznali kako inspiraciju i ideje za ilustracije crpi iz teksta koji joj se najprije mora svidjeti da bi mogla raditi na slikovnici, ali i iz života i svega što je okružuje.
Budući da joj je jedna od najdražih slikovnica na kojoj je radila „Traže se cirkusanti“ autorice Ines Marciuš Kruljac i njezine prijateljice s kojom je radila na ukupno šest slikovnica, radionica je bila upravo na tu temu.
Tako su djeca izrađivala šeširiće u obliku cirkuskog šatora, a isti su imali priliku i nacrtati flomasterima uz još neke cirkuske detalje i tako su, kako je naglasila, uz malo mašte svi bili pozvani u cirkus.
Dala im je i niz korisnih savjeta poput onoga da se iz greške može nešto čudesno stvoriti.
– Ne treba odmah brisati ukoliko si pogriješio, već svoj crtež pomoću mašte možeš nadograditi i pretvoriti u pravo malo remek djelo.
Ilustracijom sam se počela baviti prije šest godina, tako da nikada nije kasno početi se baviti s onim što želite, i promijeniti cijeli svijet te otići u nekom drugom smjeru, – zaključila je Kosanović.
(mf; Foto: Mihaela Feldi)