DOGAĐANJANASLOVNICAUDRUGE

Pripadnici 64. samostalnog bataljuna Zbora narodne garde Slatina polaganjem lampiona i molitvom prisjetili se svojih suboraca

U sklopu obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, kod spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Parku 136. slatinske brigade večeras su se okupili  pripadnici 64. samostalnog bataljuna Zbora narodne garde Slatina, te su se polaganjem upaljenih lampiona i molitvom prisjetili svojih suboraca, da bi se potom uputili na slatinsko Gradsko groblje i uz Križ mučenik zapalili svijeće. Tim činom, prvi pripadnici 64. samostalnog bataljuna ZNG-a Slatina obilježili su i 31. obljetnicu osnutka.

Isti se svake godine, početkom kolovoza, sjete tih ratnih dana kroz evociranje uspomena i druženje,ali i spominjanje svih onih koji su dali svoj život za domovinu Hrvatsku. Od prvih naoružanih dragovoljaca ubrzo je nastao Specijalni izvidnički vod a nešto kasnije Izvidnički vod koji je okupljanjem većeg broja branitelja prerastao u Zbor narodne garde Slatina, zatim u 64.samostalni bataljun, a koncem listopada i u 136.slatinsku brigadu.

Prvi organizirani pripadnici i osnivači ZNG-a Slatina bili su: Mato Bubaš, Darko Bauer, Marko Bilandžija, Marko Dunković, Stjepan Gal, Branimir Gaća, Goran Koštić, Željko Peterfaj, Siniša Rabić, Pavel Šoltić (preminuo), Josip Vaclavek, Josip Šikić i Zlatko Kiš (preminuo).

Prvim braniteljima slatinskog kraja, tijekom polaganja vijenca i lampiona, večeras se pridružio i slatinski zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Ilija Nikolić.

Hrvatski branitelji – dragovoljci, pripadnici 64. samostalnog bataljuna ZNG-a Slatina, ugodno druženje nastavili su u Lovačkoj kući Repić prisjećajući se tih dana ponosa i slave.

(Tekst i Foto: Tea Kiš Slačanac)


Nakon što su tijekom lipnja i srpnja 1991. godine osnivani dragovoljački odredi, naoružani mahom lovačkim naoružanjem, 15. kolovoza u Slatini je formiran 64. samostalni bataljun Zbora narodne garde. Ubrzo je postavljena kružna obrana sa zadaćom obrane Slatine i jedine prometnice, tzv. Podravske magistrale, kojom je Hrvatska bila povezana sa Slavonijom i Baranjom. Nakon teškog srbočetničkog zločina u selima Čojlug, Četekovci i Balinci 4. rujna, u kojima je ubijeno 24 osoba, od čega 22 civila, sve više dragovoljaca se priključuje 64. samostalnom bataljunu za obranu Hrvatske. Dana 16. rujna osvojena je slatinska vojarna, a ubrzo nakon toga i karaule u Kapincima i Noskovcima. To su bili ključni događaji za obranu grada Slatine, koja je po nekim željama tadašnjih srpskih vlasti, trebala biti središte SAO Zapadne Slavonije. Pripadnici 64. samostalnog bataljuna, ratni put najvećim su dijelom nastavili nakon ustrojavanja 136. brigade. Za izniman doprinos u obrani suvereniteta i neovisnosti Republike Hrvatske u prigodi tridesete godišnjice osnutka,2021.godine u rujnu im je  dodijeljena Povelja zahvalnosti VPŽ.


Možda će vas zanimati i ...

Back to top button