DOGAĐANJAKULTURA I OBRAZOVANJENASLOVNICA

U POU Slatina predstavljen dokumentarni film Miroslava Sikavice “Glasnije od oružja”

SLATINA – U povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, ali i sve ostale žrtve u obrani Lijepe Naše, Pučko otvoreno učilište i Radio Slatina organizirali su predstavljanje dokumentarnog filma Miroslava Sikavice “Glasnije od oružja”.

Film govori o ulozi domoljubne glazbe u političkim promjenama i Domovinskom ratu te o sudbinama njezinih autora i izvođača. Autor Sikavica progovorio je kroz pjesmu o tom političkom vremenu, kad je domoljubna glazba bila sastavni dio pop-kulture i svakodnevnog života, pa je filmom nastojao reći za što su se glazbenici pjesmom borili i što nam je svima ta borba dala. O glazbi devedesetih i njezinoj ulozi u podizanju borbenog morala u državi govore u filmu tadašnji akteri i živi svjedoci, poput Josipe Lisac, Zrinka Tutića, Vere Svobode, Pere Galića, Josipa Ivankovića, Sandre Kulier i mnogih drugih. Domoljubne pjesme bile su važan oblik političke borbe, a one i danas bude jake emocije.

Unatoč najavljenom dolasku, autor filma zbog bolesti nije mogao nazočiti projekciji, ali je gledateljima poslao pismo koje je pročitala ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Danijela Fabric Fabijanac.

“Te pjesme nisu samo moja prva asocijacija na ta turbulentna vremena nego i njihov autentični zvuk, ali i glazbeni odraz danas, gotovo 30 godina od početka političkih promjena i raspada bivše Jugoslavije, 25 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske te dvadesetak godina od završetka Domovinskog rata, još uvijek pobudi emocije u meni”, napisao je Sikavica i dodao da je film nastajao punih šest godina i da je za potrebe snimanja pregledano stotine sati privatnog i javnog arhivskog videomaterijala. Iako cijeli film veliča motivacijsku ulogu u slavnoj borbi za slobodu i osamostaljenje hrvatske države, neki akteri na kraju, iz današnje perspektive, priznaju da su razočarani državom u kojoj siromašni kopaju po kontejnerima za smeće i da su se pjesmom borili za uzvišenije ciljeve.

Na slatinskoj projekciji bio je velikan tamburaške, domoljubne pjesme, osnivač Zlatnih dukata i autor najpoznatijih pjesama toga sastava Josip Ivanković iz Čađavice, koji je sudjelovao u snimanju filma, ali ga prije ove projekcije nije vidio. Film je ocijenio izuzetno dobrim i sretan je što je živio u hrvatskim najuzbudljivijim ratnim godinama druge polovine 20. stoljeća, ali priznaje da nema više onog naboja iz toga vremena.

– Uvidio sam da je Hrvatskoj potrebna kaseta s domoljubnim pjesmama, jer se vidjelo kamo vodi stanje i postalo je jasno da Hrvatska neće moći bez rata izići iz Jugoslavije. Samoinicijativno sam odlučio snimiti ploču, ali Jugoton je nije htio izdati ni financirati jer se direktor kao politički kadar bojao za svoju fotelju. Našli smo kompromis tako da smo angažirali privatnog izdavača, koji preuzima odgovornost, a Jugoton je obavio samo tehnički dio posla – ispričao je Ivanković, kojega je policija zbog njegova domoljubnoga glazbenog stvaralaštva tri puta privodila na ispitivanje.

Slijedio je nastup tamburaškog sastava Fantasia s nekoliko popularnih domoljubnih pjesama, a prva među njima bila je Ivankovićeva pjesma “Vukovar, Vukovar”, koju smatra autorski najuspjelijom i kojom je Hrvatska televizija obznanila pad Vukovara. (P. Žarković – Glas Slavonije / Foto: Marijo Kokorić)

Tko je Josip Ivanković?

Josip Ivanković, rođen u Čađavici 1949., autor je glazbe i stihova 60-ak pjesama, a najpoznatije među njima su Vukovar Vukovar, Zbog tebe, Nek zvone tambure, Pokraj Karašice, Joj Anice, Ja sam gazda Joza, Ja polako pijem, Marijano večeraj pa lezi, U meni Hrvatska… Za mnoge pjesme Ivanković je napisao samo glazbu (Tena, Ne budi me majko rano) ili samo stihove (Slavonac sam, Hrvati, Hrvatska vas zove), a aranžirao je više desetaka pjesama. Njegovi prvi albumi, Nek zvone tambure i Hrvatska pjesmarica, odraz su slavonskog prkosa i domoljubnog ponosa.


Možda će vas zanimati i ...

Back to top button