Posjeta Pustari Višnjica i Posjetiteljskom centru Dravska priča

Grupa Ukrajinaca koji su smješteni u hotelu Višnjica sa velikim veseljem dočekali su Mariannu Ilkiv, profesoricu muzike iz Ukrajine koja je osnovala Međunarodnu glazbenu školu u Gospiću. Posjetitelji su mogli kupiti i slavonske specijalitete iz toga kraja nakon prezentacije.
Posjed se nalazi u Virovitičko-Podravskoj županiji, općina Sopje, grad Slatina. Pustara Višnjica se prvi puta spominje sredinom 19. stoljeća kao poljoprivredno dobro. U doba njegovog gospodarskog i demografskog procvata njime su gospodarile dvije plemenitaške obitelji: njemačka kneževska obitelj Schaumburg-Lippe (poznata i po tome što su u Slatini pokrenuli prvu proizvodnju pjenušca na hrvatskim prostorima te je 1841. godine kupila virovitički dvorac od obitelji Pejačević) i grofovska obitelj Drašković (Ivan Drašković) koja je vrlo brzo od njega stvorila jedno od najrazvijenijih imanja te vrste. Zahvaljujući tim vlasnicima, Višnjica se kontinuirano razvija pa tako početkom 20. stoljeća broji kao naselje 200 stanovnika i sa svojim sadržajima predstavlja prototip održivog razvoja. U sklopu imanja djelovala je osnovna škola, trgovina, ambulanta, organizirani društveni sadržaj i sportski sadržaj.
Danas imanje je u privatnom vlasništvu dviju obitelji (Plantak i Perković) te cjelovita obnova sadržaja i gospodarski program temelji se na 5 podprojekata:
Ruralni turizam (hotel sa 100 ležaja, restoran sa 350 mjesta), konjogojstvo (ergela sa 60-ak konja, različitih pasmina), uzgoj batata, buće, žitarica, industrijskog bilja kao i uzgoj ljekovitog bilja.
Nakon detaljnog pregleda imanja, gosti su pozvani na bogati ručak sa slavonskim specijalitetima u restoran Višnjica gdje su ih dočekali Berislav Androš, načelnik općine Sopje, i Mirko Rončević, načelnik općine Čađavica, te ih dodatno upoznali sa životom i radom svojih općina.
Jadranka Šepek, vlasnica tvrtke Shapeit, za dugogodišnju dobru suradnju uručila je Berislavu Androšu i Mirku Rončeviću veliki kristalni cvijet kojeg je ručno izradio za prigodu Stjepan Kos, osnivač renomirane tvornice Gorica staklo iz Velike Gorice. Jedan kristalni cvijet dodijeljen je i za župana Igora Androvića i Kseniju Plantak.
Prije samog ručka za dobro raspoloženje, Marianna Ilkiv otpjevala je pobjedničku pjesmu sa Požeškog festivala “Zašto da se lažemo”.
Nakon ručka, grupa se uputila u općinu Čađavicu u Posjetiteljski centar Dravska Priča koji se nalazi u gorskim šumskim predjelima Papuka gdje ih je dočekala ravnateljica Tatjana Arnold Sabo i kulturno-umjetničko društvo Podravina iz Čađavice u prekrasnim narodnim nošnjama iz svoga kraja. Jadranka Šepek ravnateljici je uručila mali poklon za dobrodošlicu kojeg je izradio Stjepan Kos iz Gorice Stakla.
Prezentaciju ravnateljice Tatjane Arnold Sabo prenosimo u cijelosti:
Posjetiteljski centar Dravska priča pruža uslugu smještaja (ukupno 34 kreveta), stručnog vodstva, kao i različitih dodatnih sadržaja za edukaciju i aktivno korištenje slobodnog vremena za ljubitelje prirode, zdravog života i rekreativce kroz grupne ili individualne posjete. Centar je opremljen sadržajima koji su prilagođeni i osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću.
Svi prostori su tematski uređeni, opremljeni instalacijama u prostoru u interakciji sa dodatnim multimedijskim sadržajima kako bi se posjetitelje educiralo o prirodnim vrijednostima na svakom koraku, ali na jedan drugačiji način.
U obilasku zgrade posjetitelji se upoznaju sa poviješću zgrade kao nekadašnjeg ljetnikovca grofa Draškovića, a kroz prostore unutar zgrade upoznaju se sa dijelom prirodnih vrijednosti Regionalnog parka Mura-Drava/Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, ekološke mreže Natura 2000, biologijom, ekologijom, značajem, zaštitom i ugroženosti pojedinih sastavnica prirode.
U podrumskom dijelu objekta u prostoru hodnika uređen je postav kojim se prezentira Regionalni park Mura-Drava, prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas, a u prostoru multimedije posjetitelji se upoznaju sa ugroženim staništima koje nalazimo na području rijeke Drave, dinamičkim procesima rijeke koji ih stvaraju, životom u kapljici vode, zanimljivostima iz života, odnosno biologije i ekologije pojedinih vrsta i skupina kao sastavnog dijela prirodnog bogatstva prije navedenih područja.
Kroz postav mikroskopa i stereoskopskih lupa u bioistraživačkoj stanici, posjetitelji imaju priliku zaviriti u dijelove različitih uzoraka iz okoline i trajnih preparata, a upoznaju se i sa ostalom opremom koja se koristi u bioistraživačkoj stanici. U zaštićenom perivoju oko objekta nalaze se poučna staza, šetnica uz kanal sa vidikovcem, hoteli za kukce, oporavilište za bijele rode, vodena i zelena učionica, labirint u obliku sove, vrt mirisnih doživljaja, dječje igralište, voćnjak, edukativni povrtnjak, volijere za ptice grabljivice, centri za prihvat jedne invazivne strane vrste i jedne zavičajne vrste, štand za prodaju hrane i pića, suvenirnica i sjenica, ali i spremišta za bicikle i kanue. Asfaltne površine unutar Posjetiteljskog centra Dravska priča oslikane su 3D grafitima.
Obilaskom perivoja saznaje se kada je isti zaštićen, zbog čega je zaštićen, pojedinim vrstama drveća, aktivnostima Javne ustanove na zbrinjavanju ptica grabljivica i bijelih roda, aktivnostima u sprječavanju daljnjeg širenja i razmnožavanja jedne invazivne strane vrste te upoznaju ostale edukativne točke smještene u perivoju.
Posjetiteljski centar Dravska priča ima 76 bicikala za posjetitelje različitih uzrasta i odgovarajuću opremu (kacige, prsluci). Prema zahtjevima posjetitelja, moguće je organizirati biciklističke ture različite dužine i sa razgledavanjem atraktivnih pozicija na svakoj od pojedinih ruta uz stručno vodstvo djelatnika Javne ustanove. Posjetiteljski centar Dravska priča ima i 10 kanua, za ukupno 40 osoba, sa odgovarajućom opremom (sigurnosni prsluci) za organizirane vožnje rijekom Dravom ili dravskim rukavcima.
Suvenirnica Posjetiteljskog centra Dravska priča nalazi se u perivoju, a izgrađena je od prirodnih materijala koji se uklapaju u izgled perivoja. U ponudi je niz atraktivnih suvenira kojima se dodatno žele promovirati sadržaji Posjetiteljskog centra Dravska priča i izuzetna biološka raznolikost područja u kojemu se nalazimo.
Moguća je organizacija edukativnih i likovnih radionica, održavanja prezentacija po izboru, održavanja terenske nastave, kampova i provedba programa prema zahtjevima posjetitelja.
Dodatni sadržaj je Poučna staza DRAVA LIFE koja je usmjerena na revitalizaciju rijeke Drave i očuvanje njezinih ekosustava. Poučna staza DRAVA LIFE dužine je 5.714 metara, a opremljena je sa 25 info-edukativnih tabli koje posjetiteljima približavaju vrijednosti zaštićenih područja, biljnog i životinjskog svijeta rijeke Drave i sa 3 promatračnice pruža jedinstvenu priliku za uživanje u prirodi i promatranje ptica uz korištenje opreme za promatranje ptica (dalekozori, ključevi za determinaciju, durbini) uz stručno vodstvo djelatnika Javne ustanove.
Puni dojmova sa Papuk Tursom i vlasnikom Josipom Đorđevićem, grupa se uputila prema Slatini i Virovitici gdje su bacili pogled na dvorac Pejačević i suhopoljski dvorac Janković sa porukom da se ponovno vrate u lijepu Slavoniju i Virovitičko-Podravsku županiju.
(tks/Piše M.M Foto HVPress)