Od riječi do djela: Kako (zaista) pomoći unesrećenim životinjama
Predavanje u slatinskoj Knjižnici u sklopu manifestacije Noć knjige

U povodu Dana hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja), a u sklopu ovogodišnjeg izdanja manifestacije Noć knjige, koja se odvija pod temom „O životinjama i ljudima“, danas (utorak) je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Slatina održano predavanje Udruge za zaštitu životinja „Zakon šape” pod naslovom „Ruka za šapu – kako pomoći životinjama?”.
Na samom početku, posjetitelje je pozdravila ravnateljica slatinske Knjižnice Sanja Pajnić koja je rekla kako ovogodišnja tema Noći knjige otvara prostor za promišljanje o dubokoj i često iscjeljujućoj povezanosti između ljudi i životinja, kako u svakodnevnom životu, tako i u književnosti.
– Književnost nas često podsjeća da se ljudskost ne mjeri samo odnosom prema drugim ljudima, nego i prema onima koji ne mogu govoriti. A upravo kroz brigu o životinjama učimo suosjećanje, odgovornost i nježnost, sve ono što čini osnovu svakog zdravog društva – poručila je Pajnić.
Predsjednik Udruge „Zakon šape”, Vanja Kufner, podijelio je korisne savjete o tome kako svatko od nas može pomoći napuštenim i zlostavljanim životinjama. Naglasak je bio na važnosti empatije i odgovornosti prema onima koji ne mogu govoriti, ali itekako osjećaju – bol, strah, sreću i privrženost. Kroz konkretne primjere spašavanja pasa, sudionici su imali priliku vidjeti kako bi trebao izgledati put od pronalaska životinje do njezina udomljenja – uključujući veterinarsku skrb, oporavak i najvažnije, povratak povjerenja.
Objašnjeno je što konkretno znači pomoći životinji: od udomljavanja i volontiranja do ostavljanja posudica s vodom na javnim površinama tijekom ljetnih mjeseci. Poseban naglasak stavljen je i na postupanje u slučaju pronalaska zlostavljane ili napuštene životinje – kome se obratiti, koje institucije kontaktirati i kakve su zakonske kazne za napuštanje ili zlostavljanje.
Predavači su podsjetili i na važnu ulogu skloništa – ne samo kao privremenih utočišta, već i kao mjesta edukacije i aktivnog traženja novih domova za životinje. U našoj županiji djeluju dva takva skloništa, u Virovitici i Slatini, a slatinsko trenutno brine o više od 40 pasa koji čekaju na svoj „zauvijek dom”. Svaka udomljena životinja iz skloništa odlazi u novi dom očišćena, cijepljena, čipirana i kastrirana – bez troška za udomitelja, što bi trebao biti poticaj na udomljavanje.
S obzirom na to kako je bilo dosta upita vezano uz zbrinjavanje mačaka, rečeno je kako u odredbi slatinskog skloništa stoji kako mogu primiti samo jednu odraslu mačku ili jednu mačku s mačićima, s obzirom na to da se mačke tretiraju kao slobodnoživuće životinje, no ondje se trenutačno ne nalazi niti jedna. Međutim, ako sugrađani naiđu na bilo koju ozlijeđenu životinju, dužnost im je odvesti je kod veterinara, a troškove liječenja za nevlasničke životinje prema Zakonu o zaštiti životinja snosi jedinica lokalne samouprave na čijem je području životinja ozlijeđena.
Iz Udruge su kao svjež primjer naveli nedavni slučaj u kojem je jedan sugrađanin pronašao dva tek okoćena mačića ostavljena u travi, na kiši i hladnoći. Bez pomoći volontera, koji su ih odmah preuzeli i pružili im skrb – uz vlastiti trud, vrijeme i sredstva – mačići ne bi imali nikakve šanse za preživljavanje. Stoga je to, istaknuli su, poziv i motivacija i drugima da ne okreću glavu, nego da pomognu koliko god mogu.
U drugom dijelu predavanja, tajnica i volonterka Udruge, Jasenka Vukelić, predstavila je Udrugu „Zakon šape”, osnovanu u veljači ove godine, a u ožujku upisanu u registar udruga. Kako je pojasnila, riječ je o skupini volontera koji su prošle godine pomagali u skloništu pri Veterinarskoj stanici Slatina, gdje su uočili ozbiljne propuste u radu i nepoštivanje pravilnika.
– Volontirajući u skloništu, primijetili smo niz nepravilnosti i rad protivno Pravilniku o uvjetima kojima skloništa moraju udovoljavati. Na sve smo ih sustavno i više puta upozoravali, nudili pomoć, čak i čistili bokseve, ali naišli smo na otpor i nesuradnju. Kad smo odlučili kao pojedinci prijaviti uočene propuste nadležnim institucijama, zabranjen nam je pristup skloništu – ispričala je Vukelić.
Dodala je da vjeruju kako će kroz djelovanje Udruge moći postići više nego kao pojedinci, jer sada nastupaju organizirano i s jasnim ciljevima.
– Imamo sjajne ljude s puno volje i ljubavi, i mi se od borbe za zaštitu prava životinja nikada nećemo umoriti. Nadamo se i skorom dogovoru sa skloništem kako bismo mogli ponovno šetati pse, isključivo na njihovu dobrobit, jer im je potrebna socijalizacija – istaknula je i pozvala sve ljubitelje životinja da se učlane u Udrugu i pomognu njezinu radu. Više informacija može se pronaći na Facebook stranici Udruge.
Zaključno, predavanje je poručilo da svatko od nas može biti dio promjene – bilo dijeljenjem objava na društvenim mrežama, doniranjem, edukacijom ili jednostavno pružanjem privremenog ili stalnog doma „jednoj šapi kojoj treba ruka pomoći“.
(nm/Tekst i foto: Nikolina Mažar)
