OBITELJSKA MEDICINA U PANDEMIJI – Liječnici odgađaju i odlazak u mirovinu kako bi pomogli
Dr. Željka Perić: Disciplinom i pridržavanjem uputa postigli smo golemi uspjeh
[divider]
U ovo vrijeme pandemije koronavirusa došlo je do promjene načina rada i u ordinacijama obiteljske medicine. Radi zaštite i pacijenata i zdravstvenih djelatnika, najveći dio posla liječnici obavljaju služeći se različitim sredstvima komunikacije, i tu je do izražaja došlo veliko značenje telefona, mobitela i društvenih mreža.
Malo zaraženih u VPŽ-u
Posao liječnika, međutim, ne može se svesti isključivo na beskontaktno komuniciranje. Kako radi u novim uvjetima, opisala nam je dr. Željka Perić, liječnica obiteljske medicine u Domu zdravlja Virovitičko-podravske županije, koja već više od 40 godina radi u ambulanti Zdenci, i koja je prema izboru Udruge hrvatskih pacijenata 2014. godine proglašena najboljom liječnicom u Hrvatskoj.
“U uvjetima koronavirusa ljudi i dalje jednako boluju od svojih kroničnih bolesti, a uvijek su moguće i nepredvidive situacije, pa preglede obavljamo i u ordinacijama, dakako, uz sve mjere zaštite. Ako je potrebno, odlazimo i u kućne posjete. Ovakav način rada moguć je u obiteljskoj medicini budući da mi svoje pacijente i njihove bolesti pratimo godinama i vrlo ih dobro poznajemo. Upravo je to ono što ni jedna druga grana medicine nema”, kaže dr. Perić.
Radi sprječavanja širenja infekcije Dom zdravlja VPŽ-a organizirao je i rad u tzv. COVID-ambulanti u Cabuni. Tamo su stanovništvu 24 sata na raspolaganju (u posebnim uvjetima) liječnici obiteljske medicine iz svih dijelova županije. Među njima je, dakako, i doktorica Perić. Kada zdravstveno stanje neke osobe zahtijeva, u toj ambulanti liječnici uzimaju bris nosa i ždrijela radi analize kojom se onda potvrđuje ili isključuje infekcija koronavirusom.
Takav savjestan i odgovoran odnos prema radu svih liječnika obiteljske medicine u zdravstvenim ustanovama Virovitičko-podravske županije, ali i djelatnika županijskog Zavoda za javno zdravstvo “Sv. Rok”, na čelu s ravnateljem dr. Miroslavom Venusom te članova svih stožera civilne zaštite, zaslužan je za vrlo mali broj zaraženih koronavirusom na tom području. Dr. Željka Perić za takvo stanje ima samo riječi hvale i zahvalnosti.
“To je sveobuhvatnost i kontinuitet! Zahvaljujući samoprijegornom radu i angažmanu svih dionika u ovoj borbi s nepredvidivim i nepoznatim virusom, uspjeli smo ga onemogućiti i zaustaviti u njegovu pogubnom širenju. Svi djelatnici u zdravstvenom sustavu pokazali su spremnost suočiti se i s najzahtjevnijim zadacima. Hvala i svim stanovnicima naše županije. Discipliniranim ponašanjem, pridržavanjem uputa i zajedničkim djelovanjem svih ‘kamenčića‘ u tom bedemu postigli smo golemi uspjeh”, kaže dr. Perić.
Teret godina
Međutim, stanje u obiteljskoj medicini uopće dr. Perić ocjenjuje “kadrovskom devastacijom”.
“Bjelodano nam to pokazuju podaci Hrvatske liječničke komore: imamo 120 tzv. timova bez nositelja, što znači da toliko ordinacija u Hrvatskoj nema stalnoga liječnika. Čak 628 liječnika starije je od 60 godina, a 151 liječnik stariji je od 65 godina. To nam pokazuje da je stanje već sada više nego zabrinjavajuće, tim više što se pokazuje da mladi liječnici nisu skloni raditi u ruralnim sredinama, a nisu niti skloni odabrati ovaj težak i zahtjevan posao koji je i nedovoljno cijenjen, jer nije prepoznata njegova težina i vrijednost. Mnogi ljudi, pa čak i neki zdravstveni radnici drugih specijalnosti smatraju da se obiteljskom medicinom može baviti svatko, ali tek kad eventualno počnu raditi taj posao uvide koliko je on sizifovski zahtjevan.
Unatoč tomu, najveći broj obiteljskih liječnika vrijedno i predano, uz velike napore uspijevaju skrbiti za svoje pacijente, neovisno jesu li ‘domski‘ liječnici, ili su koncesionari. Jer, uvijek je sve do čovjeka, njegova znanja i njegova odnosa prema radu.
“Upravo zbog toga u sadašnjoj situaciji pandemije koronavirusa mnogi ‘vremešni‘ liječnici ostali su aktivni u svojoj struci i stavili se na raspolaganje kako bi sustav funkcionirao te da bi rasteretili kolege koji se odriču svoga privatnog života da bi danonoćno radili. Međutim, kad epidemija prođe, pitanje je hoće li se nastaviti odricati svojih zasluženih umirovljeničkih dana, hoće li empatija i dalje biti jednako jaka, i upitno je koliko će djelatnika u zdravstvenom sustavu biti sposobno nastaviti daljnji rad, jer će i na njihova pleća pasti teret godina”, kaže dr. Perić.
(Petar Žarković, Glas Slavonije)
[divider]
628 liječnika u Hrvatskoj stariji su od 60 godina, a 151 liječnik stariji je od 65 godina
[divider]
SAČUVATI SMISAO
U nedostatku stalnih liječnika nužno će se događati da u ordinaciju obiteljske medicine svakoga dana dolazi drugi liječnik, a tada će i obiteljska medicina izgubiti svoj smisao, jer to više neće biti “obiteljska”. Takav liječnik dolazit će nakon što je već odradio svoju smjenu i umoran će raditi nekoliko sati u “tuđoj” ordinaciji, i neće poznavati pacijente kao liječnik koji je godine proveo s njima. Budući da je upravo obiteljska medicina temelj našega zdravstva, nužno je taj temelj održati što čvršćim.