Gradonačelnik posjetio slatinske tvrtke Mesoprerada d.o.o. i Apolonia d.o.o.
Jučer je gradonačelnik Slatine Denis Ostrošić u pratnji privremenog pročelnika Upravnog odjela za razvoj Grada Slatine Marina Kokorića i ravnateljice GRAS-a Teodore Fišer posjetio tvrtke Mesoprerada d.o.o. i Apolonia d.o.o.
Delegaciju Grada Slatine u tvrtci Mesoprerada d.o.o. Slatina primili su suvlasnici tvrtke Goran Kovač i Darko Lisinski u nazočnosti tehnologinje Biljane Frajhaut, dok je treći suvlasnik Dragan Predrevac bio poslovno odsutan. Tom su prigodom predstavili svoju tvrtku koja ima bogato iskustvo u proizvodnji i preradi mesa od početka dvadesetog stoljeća.
Danas je Mesoprerada d.o.o. Slatina suvremena privatna tvrtka koju vode trojica spomenutih suvlasnika od lipnja 2005. g., a čija se proizvodnja bazira na svježe svinjsko i juneće meso te na uži asortiman visokokvalitetnih suhomesnatih i polutrajnih proizvoda od kojih su najpoznatiji slatinski kulen, slatinska kulenova seka, slatinska kobasica i tlačenica.
Proizvodni pogon Mesoprerade d.o.o. na adresi Industrijska 5 u Slatini uvršten je u prvu kategoriju odobrenih objekata i nalazi se na SANCO listi (broj 2235), a isti udovoljava svim odredbama propisa o hrani, zaštiti okoliša i svim drugim pozitivnim propisima RH i EU.
Rekonstruirani proizvodni pogoni u koje je od 2005. g. do sada uloženo preko 20 milijuna kuna i educirani zaposlenici omogućavaju provođenje odobrenih SSOP programa, HACCP i IFS standarda, a stalna primjena načela tradicionalnog i klasičnog okosnica je slogana tvrtke – TRADICIJA DELICIJA.
Sirovine za vlastitu proizvodnju tvrtka nabavlja isključivo na području RH, a zbog nedostatne stočarske proizvodnje u Virovitičko-podravskoj županiji nabavlja se uglavnom s područja osječko-baranjske i bjelovarsko-bilogorske županije što povećava troškove proizvodnje.
Svoje proizvode u najvećoj mjeri tvrtka plasira na domaće tržište RH, uglavnom kroz 10 vlastitih mesnica od Varaždina do Našica, te putem poznatih hrvatskih trgovačkih centara. U veleprodaji sve veće mjesto zauzima i plasman na tržište EU.
Iako tvrtka trenutno zapošljava 65 djelatnika nailazi na značajne probleme kod pronalaska stručne radne snage, što bi se u dogledno vrijeme trebalo promijeniti budući je dogovorena suradnja sa slatinskom Industrijsko-obrtničkom školom kako bi se iškolovao potreban stručni kadar, odnosno mesari.
U srednjoročnom razdoblju tvrtka planira povećanje proizvodnje tradicionalnih slavonskih suhomesnatih proizvoda izgradnjom dodatnih kapaciteta za preradu i zrenje što bi u konačnici trebalo rezultirati proizvodnjom od respektabilnih cca. 500 tona suhomesnatih proizvoda godišnje.
Delegacija Grada Slatine predvođena gradonačelnikom Ostrošićem posjetila je jučer i tvrtku Apolonia d.o.o. Slatina vlasnika Nenada Bračuna koja je osnovana 2003. g.
Tvrtka je svoje poslovanje započela visokogradnjom, a od 2007. g. djelatnost je proširena na proizvodnju i isporuku betona.
Iste godine je kupljena nova tvornica betona, koja je postavljena na lokaciji bivše „Betonare Graditelj“, te je u idućih deset godina postupno proširivala kapacitete proizvodnje i širila djelokrug poslovanja.
Danas Apolonia d.o.o. Slatina proizvodi i isporučuje beton na širem području Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije s tendencijom osvajanja novih tržišta.
U tvrtci je zaposleno deset djelatnika koji svoje poslove na betonari obavljaju sa desetak novijih kamiona, miksera za beton, tegljača i pumpi za beton.
U narednom periodu tvrtka se priprema za nova ulaganja ,uz pomoć EU sredstava i proširenje kapaciteta postojeće betonare kako bi postala jedan od vodećih subjekata u proizvodnji betona na širem području regije.(mf/Foto:Mihaela Feldi)