GRAD OBAVIJESTIO INSPEKCIJU: Smrad iz bioplinskog postrojenja nedaleko od izvora pitke vode
Zbog neplaćanja sirovine ratari su odustali od suradnje s energanama. Biootpad se navodno doprema iz Zagreba
Osim kineske tvrtke koja se bavi preradom plastike, na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća u Slatini upozoreno je da u neposrednoj blizini grada postoji još jedna, kako je rečeno, “potencijalna ekološka bomba” koja značajno narušava kvalitetu života građana, a to je bioplinsko postrojenje tvrtke Biointegra.
Vijećnica DP-a Tamara Palčić istaknula je da ta tvrtka umjesto prirodnih materijala za svoju sirovinu koristi biootpad koji, prema dobivenim informacijama, dolazi čak iz Zagreba.
– Napomenom da ta tvrtka nema dozvolu za gospodarenje otpadom. Osim toga, djeluje na vodozaštitnom području, a vodozaštitna područja od izuzetne su važnosti jer predstavljaju zonu oko izvora pitke vode, gdje se mora posebno paziti na očuvanje kvalitete vode kako bi se zaštitilo zdravlje stanovništva i očuvala prirodna ravnoteža. Iz bioplinskog postrojenja Biointegra širi se nesnosan smrad, koji osim stanovnika prigradskih naselja Medinci i Markovo ugrožava i stanovništvo Slatine. U okruženju su čak tri ugostiteljska objekta kojima je onemogućeno normalno poslovanje i koji trpe štetu, a jedan od njih u vlasništvu je Grada i ne može biti stavljen u funkciju zbog tog problema. Gosti tih objekata žale se, kao i zaposlenici, pa je upitno obavljanje njihove djelatnosti – kazala je Palčić.
Ratari su proizvodili silažu tri godine
Najavljeno je da će bioenergane kao sirovinu koristiti kukuruznu silažu, organski otpad i ostale zelene biomase, a za dvije bioplinske elektrane u Medincima najavljena je potreba za silažnim kukuruzom zasijanim na oko 1500 hektara poljoprivrednih površina. Prve tri godine poljoprivrednici su isporuku sirovine ugovarali izravno s energanama i bili su zadovoljni, a od 2017. novi ugovaratelji proizvodnje nisu plaćali preuzetu robu pa su ratari odustali od suradnje s energanama.
Vijećnica je zapitala što Grad može poduzeti i planiraju li se o tome obavijestiti nadležne institucije, osobito stoga što je riječ o vodozaštitnom području, na kome je i odlukom Virovitičko-podravske županije zabranjeno bilo kakvo odlaganje i skladištenje otpada, te kako navedene aktivnosti mogu utjecati na vodnu opskrbu grada i prigradskih naselja.
Privremeni pročelnik Marin Kokorić podsjetio je da su bioplinska postrojenja u poduzetničkoj zoni Kućanica-Medinci otvorena prije nekoliko godina i sve dok su radile na kukuruzu i slične silaže bilo je sitnih i povremenih pritužbi na miris.
– Intenzitet mirisa pojačao se posljednjih godinu dana, otkako se u procesu proizvodnje koristi i drugi biootpad. Ovih dana zaprimljena je prijava, koja je proslijeđena nadležnoj inspekciji Državnog inspektorata – rekao je pročelnik Kokorić te naveo da su prema informacijama u gradskoj upravi inspektori već izlazili na temelju prijave o širenju smjernica.
Podsjetimo, završna montaža opreme bioplinskog postrojenja snage 2,4 MW u slatinskoj poduzetničkoj zoni Kućanica-Medinci obavljena je u srpnju 2016. godine, a početkom svibnja 2017. predsjednik Uprave i suvlasnik tvrtke Biointegra Oleg Masimov i član Uprave Pavel Levitov tadašnji ministar poljoprivrede RH Tomislav Tolušić i gradonačelnik Slatine Ivan Roštaš simboličnim rezanjem vrpce označili su završetak radova i puštanje postrojenja u redovitu proizvodnju. Oni su istovremeno na susjednoj parceli položili temeljni kamen s poveljom za izgradnju drugog bioplinskog postrojenja sestrinske tvrtke Bioplin proizvodnja, snage 1,2 MW.
mf (Glas Slavonije; Tekst: Petar Žarković; Foto: Željko Felbar, arhiva)