DOGAĐANJANASLOVNICA

DND Slatina: Održana radionica “Na krilima mašte”

Jutros (9. listopada, subota) je u prostoru EPIcentra Sequoia održana radionica i igraonica Društva “Naša djeca” Slatina pod nazivom “Na krilima mašte”, čiji je cilj bio razvijanje ekološke osviještenosti i stjecanje novih saznanja i glazbenih vještina kroz igru i druženje.

Projekt “Na krilima mašte” smo započeli još početkom ljeta s jezičnom radionicom “Peppa Pig”, a nastavljen je nizom ljetnih radionica ispred slatinskog kina gdje smo djecu poticali na kreativnost kroz igru i stvaranje s tematskim poveznicama na filmske i animirane likove. Sada nastavljamo provoditi projekt s jesenskim radionicama kojima potičemo ekološku osviještenost kroz igru i stvaranje. Kroz sve radionice projekta je sudjelovalo više od dvjesto djece, a u samoj provedbi i realizaciji je sudjelovalo deset volonterki našeg društva te bi se željela redom zahvaliti Tamari Dorić, Renati Grahovac, Valentini Drokan, Elizabeti Taradej, Martini Martinčević, Gabrijeli Baketa, Nikolini Ljekaj, Gabrijeli Ivoš te svima ostalima koji su na bilo koji način doprinijeli ovom projektu. Posebne zahvale idu i Virovitičko-podravskoj županiji, POU i Kinu Slatina, Gradu Slatini, a najveće zahvale idu dakako roditeljima i djeci koja su sudjelovala – rekla nam je predsjednica DND Slatina, Ivana Strupar.

Djeca su polako počela pristizati, a volonterke Ivana Strupar i Tamara Dorić su postavile stol s prirodnim materijalima. Bilo je tu raznih plodova jeseni poput kestenja, lješnjaka, žira, kukuruza u zrnu i klipu i oraha, hrastovog i kestenovog lišća i komušine od kukuruza te raznih drvenih oblika poput daščica i grančica.

Današnju radionicu radimo u ritmu prirode u kojoj nam je cilj da djeca spoznaju da je glazba svuda oko nas, a najviše u prirodi. Zvukovi koje proizvodi priroda putem svojih prirodnih materijala. Pravit ćemo šuškalice i instrumente od svega što nam jesen pruža. Uz to ćemo i naučiti brojalicu upravo o tim prirodnim plodovima koji su današnja tema radionice – objasnila nam je volonterka Tamara i prionula s djecom na posao.

Zrnate plodove su djeca birala i izrađivala posebne zvečke od kojih je svaka proizvodila posebnu melodiju. Tko je poželio svoju zvečku ispuniti zrnjem kukuruza, morao ga je prethodno izruniti.
Suho lišće je poslužilo za posebne “šuškalice”, a drvca za udaraljke. Posebna brojalica koja je govorila upravo o prirodnim materijalima i glazbi proizašla je iz pera Tamare Dorić koju je uglazbila uz pomoć umjetne inteligencije.

PRIRODA SVUD ŠUŠKA, ŠUŠTI.
LIŠĆEM, KIŠOM KOJA PLJUŠTI.
KESTEN, ŽIR I GRANČICE,
KUKURUZ I DAŠČICE.
NEKA SVIRA RUKA MALA,
PRIRODA SVUD GLAZBU STVARA.
SVAKI ZVUK JE SADA BITAN,
PRIRODA NAM DAJE RITAM.

Djeca su je brzo savladala i sa svojim novim prirodnim instrumentima spremno otpjevala. Svatko je želio ponijeti svoj poseban instrument kući, ali u posebnim platnenim i papirnatim vrećicama koje su za ovu prigodu morali sami i oslikati. Tako su se vrećice ošarenile leptirima i crtanim likovima ili pak posebnim otiscima dlana.

Ni tu igri nije bio kraj. Posebne “smotuljke” je dobilo svako dijete i otvorilo na znak volonterki. Bile su to prave udaraljke, zvečke i ostali mali instrumenti kojima su djeca još jednom odsvirala i otpjevala svoju “prirodnu brojalicu”. Na kraju su se počastili i moramo napomenuti da su i mame sudjelovale, ali i uživale, u njihovim aktivnostima.

Najbolje i najjeftinije igračke su skrivene u prirodi. Kada djetetu kupite skupu igračku, ono će se s njom igrati par minuta jer je to gotov proizvod. No kada mu date materijale iz prirode, ono će sa svojom maštom stvoriti čudo i igrat će se satima. Uz sve to, bit će ponosno jer je samo napravilo svoju igračku – zaključila je volonterka Tamara.

(nm/Ratka Turk)

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button