U čekaonici pedijatrijske ordinacije dr. Željkice Gerenčir uskoro knjige i slikovnice za male pacijente
Povodom Međunarodnog dana djeteta između pedijatrijske ordinacije dr. Željkice Gerenčir i Grada Slatine, konkretnije zamjenice gradonačelnika Sanje Mrzljak Jovanić dogovorena je inicijativa “Vratiti knjigu djeci”. Na ovu ideju doktorica Gerenčir došla je zbog opće poznate činjenice da su danas djeca previše izložena elektroničkim medijima, računalima i mobitelima. Plan je roditeljima koji s djecom borave u čekaonici pedijatrije na korištenje dati dječje knjige i slikovnice, čitanjem kojih bi skratili čekanje, djeci umanjiti “stres” i strah od liječnika te ih ujedno i potaknuli da se i sama uključe u proces čitanja. Pozivaju se i roditelji koji imaju slikovnice ili dječje knjige koje ne koriste, da ih ustupe na korištenje ordinaciji, a moguća je i “zamjena” knjiga po principu jednu knjigu doneseš, a drugu poneseš kući.
Prvi korak u ostvarenju ove ideje ostvaren je u suradnji s izdavačkom kućom „Mozaik knjiga“, koja je na molbu zamjenice gradonačelnika Sanje Mrzljak Jovanić ordinaciji poklonila set knjiga za djecu i mlade, koje su na simboličan način začetak ove „mini knjižnice“. Spremnost da se priključi ovoj inicijativi iskazala je i Gradska knjižnica i čitaonica, koja i inače provodi aktivnosti u koje redovito uključuje i svoje najmlađe čitatelje.
Ova inicijativa naslanja se ujedno i na UNICEF-ovu kampanju “Čitaj mi”, posebno na dio koji se odnosi na uključivanje pedijatrijskih ordinacija, a na temu koje koordinatorica kampanje Kristina Ćunović kaže: – “Samo 15 minuta glasnog čitanja na dan pomaže djetetovu cjelokupnom razvoju. Čitanjem u dobi kada najviše uče o svijetu oko sebe potičemo djecu da ostvare svoj puni potencijal, a time ulažemo i u napredak cijelog društva”.
Čitanje djeci od rođenja važno je jer razvija predčitalačke i čitalačke vještine, što djeci kasnije pomaže u svladavanju školskog gradiva i postizanju većeg uspjeha u životu. Cilj za koji se UNICEF zalaže jest da svako dijete u Hrvatskoj dobije svoju prvu slikovnicu i da svi roditelji budu upoznati s dobrobitima čitanja djeci od najranije dobi.
Spomenimo i istraživanje koje je za UNICEF 2012. godine provela agencija Ipsos Puls pokazalo je da 23 posto roditelja šestomjesečne djece u Hrvatskoj ne čita i ne gleda slikovnice sa svojim bebama te da zajedničko čitanje nije dio svakodnevnih navika devet posto roditelja jednogodišnjaka, sedam posto roditelja trogodišnjaka i 14 posto roditelja šestogodišnjaka. Istraživanje je pokazalo i da četiri posto jednogodišnjaka, dva posto trogodišnjaka i jedan posto šestogodišnjaka nema ni jednu slikovnicu. Cilj je kampanjom „Čitaj mi!“ obuhvatiti sve roditelje i djecu, a čitanje učiniti njihovom bliskom navikom, za koju je dovoljno izdvojiti već 15 minuta dnevno. (mk / Foto: Marijo Kokorić)
Više o ovoj temi pročitajte na: http://www.citajmi.info/naslovna/
[divider]