1. festival Domoljubnog filma „Stjepan Mlakar“ u Slatini svoja vrata zatvorio projekcijom filma „Rujanski dani: Četekovac – Balinci – Čojlug“
Od 2. do 4. rujna održan je 1. festival domoljubnog filma „Stjepan Mlakar“ posvećen Stjepanu Mlakaru, prvom poginulom hrvatskom branitelju na području današnje Virovitičko-podravske županije, ali i svima onima koji su dali svoje živote u stvaranju i obrani hrvatske samostalnosti.
Festival je održan u organizaciji Udruge djece hrvatskih branitelja Virovitičko-podravske županije, a pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Grada Slatine, te uz potporu Pučkog otvorenog učilišta Slatina.
Prva dva dana prikazani su filmovi „Njezina strana priče“ najnoviji uradak autora Borne Marinića i „Ispod radara“ autora Stipe Majića Pipe, dok je posljednjeg festivalskog dana, 4. rujna u slatinskoj kino dvorani prikazan film autora Mihaela Puljića i Dine Mataza „Rujanski dani: Četekovac – Balinci – Čojlug“.
Na taj je način ujedno zatvoren program komemoracije žrtvama četničkog masakra izvršenog 4. rujna 1991. godine u Četekovcu, Balincima i Čojlugu.
Mihael Puljić i Dino Mataz su hrvatski povjesničari i autori nekoliko filmova o Domovinskom ratu. Urednici su nekoliko knjiga povijesne tematike, a Dino Mataz autor je i proznog djela „Nad Papukom nebo proplakalo“.
Film „Rujanski dani: Četekovac – Balinci – Čojlug“, koji je prije same projekcije kratko predstavio jedan od autora Mihael Puljić, kroz 50 minuta trajanja prati zbivanja 4. rujna 1991. godine koji za stanovnike današnje Virovitičko-podravske županije simbolizira svojevrstan dan žalosti jer toga je dana u 9 sati i 5 minuta započeo kombinirani topničko-pješački napad pobunjenih Srba na sela Četekovac, Balince i Čojlug.
Posljedice sumanutog napada bile su stravične, a iste su na vidjelo izašle sljedećeg dana kada u sela ulaze pripadnici MUP-a i ZNG-a. Uslijedili su RUJANSKI DANI straha, žalosti i ogorčenosti.
O svemu ovome u filmu je progovorilo 14 svjedoka toga vremena te četiri povjesničara koji su dali opći pregled cijele situacije.
Uz organizatore, članove Udruge djece hrvatskih branitelja VPŽ i članove obitelji Mlakar, na projekciji ovog filma između ostalih nazočili su voditeljica Područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici Marina Kraljić, dožupan Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Grada Slatine Ilija Nikolić, direktorica Turističke zajednice Grada Slatine Martina Kostanjevac, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje VPŽ i predsjednik ZUiČ HVIDR-a VPŽ Mato Bubaš, predstavnik Policijske postaje Slatina Krunoslav Bot…
U ime Udruge djece hrvatskih branitelja Virovitičko-podravske županije prigodnim riječima zahvalio se predsjednik iste Jurica Culej.
– Ovim putem prije svega želimo zahvaliti svim članovima naše Udruge koji su nesebično odvojili svoje vrijeme kako bi festival bio organiziran na najvišoj razini. Isto tako na podršci zahvaljujemo obitelji Mlakar, obiteljima poginulih i nestalih branitelja, predstavnicima i članovima braniteljskih Udruga, predstavnicima MUP-a, predstavnicima institucija RH te svim dragim prijateljima i posjetiteljima festivala bez kojih ovaj festival ne bi bio ovako uspješan.
Neizostavni dio naše organizacije su i naši pokrovitelji kojima od srca zahvaljujemo, a to su Ministarstvo hrvatskih branitelja, Grad Slatina te Pučko otvoreno učilište Slatina.
Oni bez kojih ovaj festival definitivno ne bi uspio su i dragi mediji Domovina net, Radio Slatina, Glas Slavonije, Informativni centar Virovitica, Plava televizija, Portal Dnevnih Novosti.
Zajedničkim snagama uspjeli smo organizirati festival koji je posjetilo 500-injak posjetitelja, festival koji je dirnuo sve posjetitelje te podsjetio na dane ponosa i slave ali i obvezao nas na daljnji radi i promicanje istine i vrijednosti Domovinskog rata. Dragi naši još jednom veliko hvala, rekao je Culej te dodao kako udruga vrijedno radi na pripremi novih projekata.
Ulaz je bio besplatan za sve posjetitelje, a tijekom sva tri dana u predvorju kina posjetitelji su mogli kupiti suvenire posvećene ovome festivalu kako bi im ostala uspomena.
Ovaj je festival ujedno bio i humanitarnog karaktera te su se prikupljale donacije za Ivana Kralja, dječaka iz Slatine koji ima najteži oblik autizma, te za obitelj Margaretić iz Slatine čiji je dom stradao u požaru 24. kolovoza.
(mf; Foto: UDHB VPŽ)